Dolar 20,9000
Euro 22,4602
Altın 1.310,73
BİST 5.114,97
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Az Bulutlu
İstanbul
21°C
Az Bulutlu
Cts 21°C
Paz 23°C
Pts 24°C
Sal 24°C

Pedodonti (0-13 Yaş Çocuk Diş Hekimliği) nedir

İlk dişlerin çıkması genellikle 6. ayda başlar ancak bazı faktörler gecikmelere neden olabilir. Bir yaşına kadar olan gecikmeler kabul edilebilir. 1 yaşında hiç diş çıkmamışsa bebek muayene için diş hekimine götürülmelidir.

Pedodonti (0-13 Yaş Çocuk Diş Hekimliği) nedir
REKLAM ALANI
A+
A-
06.06.2021
175
ABONE OL

Diş Çıkması ve Sorunları

Bebeklede geç erüpsiyon endişe sebebi midir?

ARA REKLAM ALANI

İlk dişlerin çıkması genellikle 6. ayda başlar ancak bazı faktörler gecikmelere neden olabilir. Bir yaşına kadar olan gecikmeler kabul edilebilir. 1 yaşında hiç diş çıkmamışsa bebek muayene için diş hekimine götürülmelidir. 

 

Erüpsiyon sırasında diş etlerinde hangi belirtiler görülür?

Distemper, iştahsızlık, kaşıntılı diş etleri ve tükürükte artış, döküntüden bir veya iki gün önce ortaya çıkabilir. Dişin çıkmak üzere olduğu diş etleri şişmiş olabilir. Dişler çıktıktan sonra tüm bu şikayetler sona erer ve tüm şikayetleri tedavi edecek bir ilaç yoktur. Çocuğu rahatlatmak için eczanelerde satılan kremler beslenmeden önce kullanılabilir.

Erüpsiyon sırasında çocuğun genel durumu değişir mi?

Daha önce, bir çocuğun sürme yaşına geldiğinde yaşadığı tüm sorunlar diş sürmesine bağlıydı. Erüpsiyonun çocuk üzerinde belirli etkileri olsa da, konvülsiyonlar, ishal ve bronşit gibi durumlar artık döküntü ile bağlantılı değildir. Çocuğun genel durumundaki düzensizlikleri erüpsiyona bağlayabilmek için diğer tüm nedenlerin analiz edilmesi gerekir. Bu nedenle, böyle bir sorunla karşılaşıldığında bir pedodontiste danışmak önemlidir.

Patlama ne zaman tamamlanacak?

Süt dişlerinin sürmesi 24 -30 ay arasında tamamlanır. Çocuklarda tamamen sürmüş süt dişleri toplam 20 dişten oluşur; Üst çenede 10, alt çenede 10.

Kalıcı dişler ne zaman çıkar?

Altı yaşında daimi dişler süt dişlerinin arkasından çıkmaya başlar. Bunlar sağ ve sol üst ve alt çenede 2’şer adet olmak üzere toplam 4’er adet şeklindedir. Genellikle süt dişleri ile karıştırıldıkları için çürük olduklarında tedavi edilmek yerine genellikle çekilirler. Ancak diş sisteminde çok önemli olan bu dişlerin çekilmesi tedavisi çok zor olan çapraşıklıklara yol açar. 

7-11 yaşlarında süt dişleri sallanmaya başlar ve onların yerine alttan kalıcı dişler çıkar.

12 yaşında, kalıcı öğütücülerin ikinci seti ortaya çıkar. Bunlar da süt dişlerinin yerini tutmaz.

Bir çocuk dişlerle doğduğunda ne olur?

Bazen bebekler dişlerle doğarlar veya doğumdan hemen sonra dişleri patlayabilir. Bu sallanan dişlerin çekilmesi, bebek onları yutabileceği veya boğabileceği için gerekli olabilir. Ayrıca emzirme sırasında annenin meme uçlarında tahrişe neden olabilirler. Bu gibi durumlarda diş hekimi müdahalesi gerekli olabilir. 

fırçalama

Bebek dişlerinin fırçalanması ne zaman başlamalıdır?

Ağızda ilk dişler çıkar çıkmaz temizlenmeye başlanmalıdır. Temiz bir bez veya gazlı bez kullanılarak kahvaltıdan sonra ve yatmadan önce dişler silinerek temizlenmelidir. Diş fırçası kullanımına ilk arka dişler çıkmaya başladıktan sonra başlanmalıdır.

En iyi fırçalama yöntemi nedir?

Okul öncesi çocuklara bir fırçalama yöntemi önermek ve uygulamak çok zordur. Önemli olan onlarla birlikte fırçalamayı alışkanlık haline getirmektir. Çocuklar fırçalarken genellikle görünen veya kolayca erişilebilen dişlerin yüzeylerini fırçalarlar. Ancak mikroplar dişler arasında ve çiğneme yüzeylerinde daha kolay birikir. Bu nedenle, fırçalamadan önce ebeveyn denetimi çok önemlidir. Okul çağındaki çocuklarda diş fırçası diş ve diş etlerinin birleştiği yere 45º açıyla yerleştirilmeli ve ileri geri hareketlerle dişlerin çiğneme yüzeyleri fırçalanmalıdır.

Çocuklar için hangi diş fırçası tercih edilmelidir?

Çocuğun ağzına uygun, yumuşak ve naylon kıllı diş fırçaları kullanılmalıdır. Sert fırçalar dişleri aşındırabileceğinden tavsiye edilmez. Nasıl eskimiş bir süpürge zemini yeterince temizleyemiyorsa, eski bir diş fırçası da dişleri temizleyemez. Diş fırçasının kılları yıpranmaya başlar başlamaz (ortalama 3 ayda bir) mutlaka değiştirilmelidir.

Çocuklarda hangi diş macunu kullanılmalı ve ne kadar?

Bebeklik dönemindeki bebeklere ve üç yaşına kadar olan çocuklara diş macunu önerilmez. Diş macunu kullanımına üç yaşından sonra başlanmalıdır. Ancak reklamlarda gösterilenin aksine diş fırçasına sürülen miktar yarım parmak değil bezelye büyüklüğünde olmalıdır. Diş macunu aşaması başladığında piyasada bulunan florürlü diş macunlarından herhangi biri tercih edilir. Etkili bir fırçalama işleminin diş macunu seçiminden daha önemli olduğu unutulmamalıdır.

Bir çocuk dişlerini günde kaç kez fırçalamalıdır?

Kahvaltıdan önce ve yatmadan önce olmak üzere üç dakikalık bir fırçalama seansı yeterlidir. Birçok iyi çocukluk alışkanlığında olduğu gibi diş fırçalama alışkanlığı da çocukluk döneminde kazanılır.

Süt dişleri tedavi edilmeli mi?

Süt dişleri de daimi dişler gibi tedavi edilmelidir. “Nasıl olsa değiştirilecekler!” temelinde çıkarılmasını sağlamak. bir takım sorunlara yol açabilecek bir kavramdır. Süt dişlerinin önemi şu şekilde vurgulanabilir:

Süt dişleri büyümede önemli rol oynar. Diş ağrısı olan çocuklar doğru dürüst yemek yiyemezler. Aynı şekilde diş çekimi yapılan çocuklar da yemek yiyemez ve bu nedenle büyüyüp gelişemezler.

Genel vücut gelişiminin yanı sıra süt dişleri de çene gelişimi için gereklidir. Diş çürükleri veya diş eti problemleri nedeniyle dişleri çekilen çocuklar, çenelerinin düştüğünü ve daha yaşlı göründüğünü görebilirler.

Konuşmak için dişler gereklidir. Özellikle çocukların konuşmayı öğrendiği dönemde ön süt dişlerinin olmaması F, V, S, Z ve T harflerinin yanlış telaffuz edilmesine ve bu da ömür boyu alışkanlık haline gelmesine neden olabilir. 

Her çocuk gülümsemeyi sever. Güzel bir gülümseme için sağlıklı dişlere ihtiyaç vardır.

Çekici görünmek her yaştan insan için doğal bir ihtiyaçtır. Çürük veya eksik dişleri olan çocuklar çirkin göründüklerini düşünebilir ve bu da psikolojik rahatsızlıklara neden olabilir. 

Süt dişlerinin bir diğer işlevi de alttan çıkan daimi dişlerin yerini korumaktır. Bir kanepede yan yana oturan 10 çocuk düşünün. Biri ayağa kalkıp ayrıldığında, diğerleri daha rahat olmak için yerini değiştirir ve yerini doldurur. O zaman başka bir çocuk gelip aralarına oturmaya çalışırsa, sıkışmak zorunda kalacaklar. Benzer şekilde, bir süt dişi olması gerekenden önce çekilirse, komşu dişler boşluğa doğru kayar. Bu, alttan çıkan dişe yer bırakmaz. Bu diş diğerlerini sıkarak çarpık dişlere neden olur. 

Bu nedenle tıpkı kalıcı dişlerde olduğu gibi süt dişlerinin de tedavi edilmesi gerekir!

Bir Çocuğun Diş Hekimine İlk Ziyareti

Bir çocuk ilk olarak ne zaman diş hekimine götürülmelidir?

Bunun için en ideal zaman ilk dişlerin çıkmasından sonraki altı aydır. Bir çocuğun dişleriyle ilgili sorunlar çok erken yaşlarda başlayabilir. Çocuğun beslenmesi, diş bakımı ve emme alışkanlıkları hakkında bilgi edinmek, sorunların daha başlamadan yaşanmasını engelleyebilir. 

Bir çocuk ve bir ebeveyn ilk muayeneye nasıl hazırlanmalı?

Çocuğu diş hekimine götürmeden önce işlemle ilgili bilgi almak en iyi seçenektir. Çok büyük çürükler oluşmadan ve şiddetli ağrılar başlamadan önce bir diş hekimine başvurmak hem çocuk hem de diş hekimi için tedavinin çok daha sorunsuz geçmesini sağlayacaktır. Ancak diş hekimi muayenehanesine enjeksiyon yapılmayacağı ön yargısıyla getirilen bir çocuk, anestezi uygulanması gerektiğinde hem anne-babaya hem de doktora olan inancını yitirecektir. Bu nedenle çocuğu tedavi konusunda doğru bilgilendirmek korkularıyla savaşması ve güvenini yeniden kazanması açısından önemlidir.

Çocuklarda diş hekimi korkusu neden olur ve ne gibi önlemler alınabilir?

Ebeveynler çocuğa diş tedavisinde korkulacak bir şey olmadığını açıklarsa diş hekimine kolaylıkla götürülebilirler. Ancak bazı anne-babalar, “Eğer uslu durmazsanız sizi dişçiye götürürüm, dişinizi çeker!” gibi ifadelerle çocukları diş hekiminin bir korku meselesi olduğuna inandırırlar.

Bu nedenle;

Dişçi muayenehanesine gitmek ceza unsuru taşımamalıdır. Aksine çocuğun diş hekimine gitmekten keyif aldığı bir ortam oluşturulmalıdır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise diş hekimine gitme ile çocuğun yaşayacağı ağrı arasında bir ilişki kurulmaması gerektiğidir. Ancak çocuğu “Dişin hiç ağrımayacak” diye yanıltmak, ileride yapılacak tedaviyi daha da zorlaştırmaktan başka bir işe yaramaz. 

Diş hekimi ve çocuk arasındaki iyi diyalog, çocuğun korkularıyla savaşmasına yardımcı olacaktır. Bunun olması için ebeveynin çocuğun diş hekiminin sorularını yanıtlamasına izin vermesi önemlidir.

REKLAM ALANI
ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.