Dolar 29,0011
Euro 31,2211
Altın 1.860,06
BİST 7.868,07
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
12°C
Hafif Yağmurlu
Sal 14°C
Çar 17°C
Per 14°C
Cum 9°C

Mide bandı nedir, nasıl kullanılır?

Obezite, dünya çapında en yüksek prevalans artışı ile karakterizedir. Obezitenin onlarca tıbbi etiyolojisi olsa da en önemlileri anormal kilo alımı ve hareketsiz yaşam tarzıdır. Hipertansiyon, tip 2 diyabet, hiperlipidemi, iskemik kalp hastalığı vb. dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere obezitenin neden olduğu hastalıklar nedeniyle obez hastaların yaşam süresi diğer insanlara göre yaklaşık 15 yıl daha kısadır. Obezite kolorektal kanserler gibi kanserler için bir risk faktörüdür, meme kanseri ve prostat kanseri.

Mide bandı nedir, nasıl kullanılır?
REKLAM ALANI
A+
A-
09.06.2021
268
ABONE OL

Mide bandı ameliyatı kilo vermeyi kolaylaştırır. Bu ameliyatta cerrahınız tarafından mideyi tamamen saran bir bant yerleştirilir. Bu bant mide girişinizi daraltır ve az miktarda yiyecekle kendinizi tok hissetmenizi sağlar. Ameliyattan sonra cerrahınız bandı, yiyeceklerin midenizden daha hızlı veya daha yavaş geçmesi için ayarlayabilir. Hem mekanik hem de hormonal faktörlerin kullanıldığı tüp mide ameliyatının aksine, mide bandı ameliyatı mide yolunun daralması nedeniyle hızlı bir dolgunluk hissi sağlayarak fazla kiloların verilmesini sağlar.  

Bu işlem neden yapılır?

ARA REKLAM ALANI

Bu yöntem 15 yıl önce yakın ameliyatların günlük kullanımının yaygınlaşmasıyla kilo verme ameliyatlarında kullanılmaya başlandı. Bu yöntem, yemek borusunun mideye girdiği alanın hemen altında mideyi sıkıştırdığı için halk arasında ‘mide zımbalama’ olarak bilinir. Bu yöntem mideye gıda alımını kısıtlayarak çalışır. İştah kaybına neden olmadığı için hastalar besin almanın bir yolunu bulmaya çalışırlar ve dondurma, bal gibi kalorisi yüksek sıvı besinler tüketirler. Magazin haberlerine rağmen deneyimli hekimler tarafından yapıldığında komplikasyon ve ölüm oranı diğer cerrahi tedavilere göre daha düşüktür. İstenildiği zaman çıkarılabildiği ve vücutta kalıcı bir değişikliğe neden olmadığı için avantajlı gibi görünse de uzun vadeli başarı oranları düşüktür. Yani mide bandı yerleştirilse bile, hastalar “mide bandını” “kandıran” kalorisi yüksek besinler tüketerek tekrar kilo almaya başlayabilirler. Ayrıca vakaların %30-40’ında karşılaşılan uzun süreli problemler nedeniyle çıkarılması gerekebilir.

Bu nedenle ameliyat sonrası dönemi yönetmek için mide bandı ameliyatına karar vermeden önce tüm sorularınızı cerrahınıza sormanız sizin için en uygun yaklaşım olacaktır.

Riskler

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi mide bandı ameliyatı da bazı riskler içermektedir.

Modern tıbbın izin verdiği tüm önlemler risklerin oluşmasını engellemek için alınsa da, risklerin tamamen ortadan kaldırılacağını garanti etmek mümkün değildir.

Mide bandı ameliyatında majör bir komplikasyonla karşılaşma olasılığı çok düşük olsa da olası komplikasyonlar aşağıda sıralanmıştır:

 • enfeksiyon
 • Pıhtı oluşumu ve pıhtının diğer vücut bölgelerine göçü
 • Anesteziye bağlı komplikasyonlar
 • Organ yaralanması
 • mide erozyonu
 • Bandın kayması veya taşınması
 • Bandı çıkarmak gerekiyor
 • Yetersiz beslenme

Cerrahınız bu risklerin sizin için geçerli olup olmadığını veya varsa oluşma oranını ayrıntılı olarak açıklayacaktır.

Hazırlık

Mide bandı ameliyatı kararı, bir dizi tıbbi test ve muayenenin ardından verilir. Doktorunuz bu ameliyatın şikayetlerinize yardımcı olup olmadığını belirlemek için kapsamlı bir değerlendirme yapacaktır.

Ameliyat öncesi dönemde tüm reçeteli ve reçetesiz ilaçlarınız, obeziteye bağlı hipertansiyon, diabetes mellitus ve kardiyovasküler hastalıklar gibi komorbiditeleriniz ve genel sağlığınız değerlendirilecektir. Tüm bu değerlendirmeler hem ameliyata hazır olmanıza yardımcı olacak hem de ameliyat sırasında veya sonrasında karşılaşılabilecek sorunları en aza indirecektir.

 • Sağlık geçmişinin gözden geçirilmesi
 • Ayrıntılı bir fizik muayene
 • Gerekli laboratuvar testleri ve radyoloji çalışmaları
 • Anestezi ile ilgili komplikasyonları en aza indirmek için anestezi uzmanı ve diğer laboratuvar testleri ve radyoloji çalışmaları ile değerlendirme

Ameliyatın risk oluşturmadığı doğrulandıktan sonra, sigara içiyorsanız sigarayı bırakmanız ve kanama riskini artıran bazı ilaçları bırakmanız istenecektir. Diğer tüm reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, bitkisel ürünler ve takviyeler de sorgulanacak ve bunları almaya devam etmeniz veya bırakmanız konusunda bilgilendirileceksiniz.

Mide bandı ameliyatı hakkında cerrahınızla ameliyat öncesi görüşme çok önemlidir. İşlemin tüm detayları, olası riskleri ve iyileşme süreci anlatılır.  

Ayrıca ameliyat sonrası dönemi daha iyi yönetebilmek için taburculuk, taburculuk sonrası konaklama ve seyahati bu aşamada planlamak mantıklıdır.

Cerrahi ve erken postoperatif dönem

Mide bandı ameliyatları büyük oranda laparoskopik yaklaşımla anestezi altında yapılmaktadır.

Cerrahınız küçük kesiler yapar. İlk olarak, karın boşluğunuz bu kesilerden birinden CO2 gazı ile şişirilir. Ardından karın boşluğunuza bir kamera yerleştirilir. Karın boşluğunuza yerleştirilecek cerrahi aletler için diğer kesiler kullanılır.

Mide girişini daraltacak bant midenin üst kısmına yerleştirilerek sabitlenir. Buna göre midenin üst kısmında bir kese oluşur. Daha sonra bandı şişirmek için kullanılan sıvıyı içeren hazne derinin altına yerleştirilir. Bu haznedeki salin solüsyonu bandı şişirmek için kullanılır ve böylece doktorunuz midenizin girişini kademeli olarak daraltabilir.

Bu ameliyat ortalama 30 dakika ile 1 saat arasında sürmektedir.

Ameliyattan sonra hastanede ne kadar kalacağınıza cerrahınız karar verecektir.

Anesteziden çıktıktan ve yürümeye hazır hale geldikten sonra sağlık uzmanlarımız tarafından veya gözetiminde mobilize edileceksiniz.

Ameliyat sonrası ağrıyı yönetmek için ameliyattan sonra size ağrı kesici(ler) verilecektir.

Tedavilere başlanacak ve pıhtı oluşumundan kaynaklanan riskleri ortadan kaldıracak önlemler alınacaktır.

Olası bir enfeksiyonu önlemek için antibiyotik kullanmanız da gerekebilir.

Ameliyatın sonucunu korumak ve desteklemek için ameliyat sonrasında doktorunuzun tüm talimatlarına uymanız çok önemlidir.

Taburcu olmadan önce planlanan takip ziyaretleri için cerrahınızı görmelisiniz.

Taburcu olduktan sonra kesi hattınızda sıcaklık ve kızarıklık varsa veya ateşiniz varsa veya ameliyata bağlı olduğunu düşündüğünüz herhangi bir semptomunuz varsa hemen cerrahınızla iletişime geçin.

Sonuçlar

Bu yöntem mideye gıda alımını kısıtlayarak çalışır. İştah kaybına neden olmadığı için hastalar besin almanın bir yolunu bulmaya çalışırlar ve dondurma, bal gibi kalorisi yüksek sıvı besinler tüketirler.

Bu nedenle mide bandı takılan kişilerde diyet ve yaşam tarzı değişikliklerine uyum büyük önem taşımaktadır. Aksi takdirde bu işlem sonucunda kilo vermek mümkün olmayabilir.

Bandın ileride çıkarılması açısından avantajlı olsa da hastanın uyumunun gerekliliği ve uzun vadede komplikasyon riskleri bu işlemin dezavantajlı yönleridir.

REKLAM ALANI
ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.