Dolar 27,5150
Euro 28,7727
Altın 1.612,91
BİST 8.513,54
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Az Bulutlu
İstanbul
24°C
Az Bulutlu
Per 23°C
Cum 23°C
Cts 23°C
Paz 22°C

Koroner Arter Bypass Greftleme (CBAG) nedir?

Koroner Arter Bypass Grefti (CABG), kalbe giden kan akışını yeniden düzenleyen bir ameliyat türüdür. Kardiyovasküler cerrahlar bu tekniği kısmen veya tamamen tıkanmış koroner arterleri (kalbe kan sağlayan arterler) açmak için kullanırlar.

Koroner Arter Bypass Greftleme (CBAG) nedir?
REKLAM ALANI
A+
A-
07.06.2021
230
ABONE OL

Koroner arter hastalığı (CAD), koroner arterde bir plak (yağ, kan pıhtıları ve kan damarlarında kalsiyum birikintileri) oluştuğunda ortaya çıkar. Bir plak koroner arterleri daralttığında, kalbe oksijen açısından zengin kan akışı azalır. Bu durum, göğüs ağrısı (anjina olarak da adlandırılır) ve nefes darlığı gibi tipik semptomlarla kendini gösterir.

Sorunu aşmak için stenotik veya tıkalı segment greft adı verilen sağlıklı bir atardamar veya toplardamar kullanılarak baypas edilir. Cerrahlar bir operasyon sırasında birden fazla koroner arteri bypass edebilirler.

ARA REKLAM ALANI

KABG, kalbe oksijen açısından zengin kan akışını geri yükleyerek semptomların gerilemesine izin verir. Böylece ciddi kalp yetmezliği, ileride kalp krizi geçirme riski ve diğer kalp sorunları ortadan kaldırılırken, kalbin normal işleyişi yeniden sağlanır. Ancak koroner kalp hastalıklarında greftleme tek tedavi seçeneği değildir. Diğer tedavi seçenekleri arasında yaşam tarzı değişiklikleri, ilaçlar ve koroner anjiyoplasti olarak da bilinen perkütan koroner müdahale (PCI) yer alır.

Ana koroner arterleriniz ciddi şekilde tıkalıysa ve kalbin pompalama işlevi zayıfsa, KABG veya PCI iki tedavi seçeneğinden biridir.

Bu işlem neden yapılır?

Doktorunuz tıkanmış koroner arteri açmak için koroner arter baypas greftine ihtiyacınız olup olmadığına karar verecektir. Bu amaçla çeşitli laboratuvar testleri ve görüntüleme çalışmaları ile daralma veya tıkanıklığın yeri ve şiddeti, kalp fonksiyonları, kalp dokusu, diğer tedavilere yanıt ve hastalıkların aktif semptomları detaylı olarak değerlendirilecektir. EKG ve ekokardiyografi çekilecek ve tüm sonuçlar ilgili uzmanlara danışılacaktır. Bu kapsamlı araştırmanın amacı, CABG’nin sizin için en iyi ve doğru seçim olup olmadığını belirlemektir.

Koroner arter baypas greftleme, birden fazla damar tıkandığında, ana koroner arterlerden biri ciddi şekilde tıkandığında ve kalbin pompalama işlevi zayıf olduğunda endikedir.

Koroner arter baypas greftinin temel amacı, tıkanmış koroner arter(ler)i ortadan kaldırmak veya baypas etmektir. Bu nedenle altta yatan kalp hastalığı veya tıkanıklığın neden olduğu geri dönüşü olmayan kalp problemlerine yardımcı olmaz.

Ayrıca, belirli yaşam tarzı değişikliklerine uymazsanız, tıkanmış koroner arteri baypas etmek için KABG yapıldıktan sonra tıkanmanın tekrarlaması mümkündür.

Koroner arter baypas ameliyatı semptomları hafifleterek yaşam kalitesini artırmayı, kalbin işleyişini normalleştirmeyi ve ileride kalp hastalığı ve kalp krizi riskini azaltmayı amaçlar.

Greft Çeşitleri

Greft olabilecek tüm damarlarınız incelenerek durumunuza en uygun greft tipi belirlenir. Bu greftler bir arter veya damar olabilir. En sık kullanılan arteriyel greft iç torasik arter veya iç meme arteri iken, en sık kullanılan venöz greft bacağınızdaki safen vendir.

Riskler

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi koroner arter baypas greftlemesinde de bazı riskler vardır.

Modern tıbbın izin verdiği tüm önlemler risklerin oluşmasını engellemek için alınsa da, risklerin tamamen ortadan kaldırılacağını garanti etmek mümkün değildir.

Koroner arter baypas greftlemede hasta seçimi önemlidir.

Koroner Arter Bypass Greftlemesinde karşılaşılabilecek risklerden bazıları aşağıda sıralanmıştır;

 • Kesi hattında enfeksiyon
 • Kardiyak ritim bozuklukları
 • Kalp krizi
 • Bellek sorunları
 • Göğüs ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Akciğerleri veya böbrekleri içeren problemler

Uzman cerrahi ekibimiz, komplikasyon riskini en aza indirmek için tüm uygulamaları yapacak ve kardiyovasküler cerrahlarımız, yukarıda listelenen riskler ve diğer tüm olası komplikasyonlar hakkında sizi ameliyat öncesi bilgilendirecek ve tüm endişelerinizi giderecektir.

Hazırlık

Doktorunuz hastalığınız için en uygun tedavi seçeneğinin koroner arter baypas ameliyatı olduğuna karar verdikten sonra, ameliyat olup olmayacağınızı görmek için sağlık durumunuza bakılır. Gerekirse, sizi ameliyata daha iyi hazırlamak için yaşam tarzı değişiklikleri ve diyete başlayacaksınız. Aynı zamanda ameliyatta komplikasyon olasılığını artıracak eşlik eden hastalıklar da tedavi edilir.

Ameliyatın risk oluşturmadığı doğrulandıktan sonra, sigara içiyorsanız sigarayı bırakmanız ve kanama riskini artıran bazı ilaçları bırakmanız istenecektir. Diğer tüm reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, bitkisel ürünler ve takviyeler de sorgulanacak ve bunları almaya devam etmeniz veya bırakmanız konusunda bilgilendirileceksiniz.

Bu hazırlıklar tamamlanıp ameliyat öncesi aşamaya gelindiğinde aşağıdaki işlemler yapılır.

 • Sağlık geçmişinin gözden geçirilmesi
 • Ayrıntılı bir fizik muayene
 • EKG, Ekokardiyografi ve koroner anjiyografi ile kalp fonksiyonlarının ve kalp yapısının değerlendirilmesi, oklüzyon ve doku hasarının ciddiyetinin belirlenmesi.
 • Gerekli laboratuvar testleri ve radyoloji çalışmaları
 • Anestezi ile ilgili komplikasyonları en aza indirmek için anestezi uzmanı ve diğer laboratuvar testleri ve radyoloji çalışmaları ile değerlendirme

Ayrıca ameliyattan önce belirli bir zamanda yeme ve içmeyi bırakmanız talimatı verilecek ve planlanan tarihte ameliyat olmak için bu talimata kesinlikle uymalısınız.

Ayrıca postoperatif dönemi daha iyi yönetebilmek için taburculuk, taburculuk sonrası konaklama ve seyahati bu aşamada planlamak mantıklıdır. Koroner arter baypas greftlemesinden sonra iyileşmesi birkaç hafta alacaktır.

Cerrahi ve erken postoperatif dönem

Koroner Arter Bypass Ameliyatı, genel anestezi altında yapılan bir açık kalp ameliyatıdır. Ameliyat yaklaşık 4 ila 6 saat sürer.

Genel anestezi uygulandıktan sonra göğüs kemiği olarak da bilinen göğüs kemiği kesilir ve göğüs boşluğu açığa çıkarılır. Bu aşamada cerrahınız ameliyat öncesi plana göre “on-pump (atan kalp)” veya “off-pump (atmayan kalp)” yöntemi ile ameliyata devam edecektir. “Pump” CABG için kalbiniz durdurulur ve kalp-akciğer makinesi adı verilen bir cihaz, akciğerlerin solunum işlevini ve kalbin pompalama işlevini üstlenir. Pompasız KABG’de kalbiniz ameliyat boyunca atmaya devam eder.

Daha sonra cerrah göğüs kafesindeki bir atardamarı (iç meme atardamarı) veya baldırdan safen ven denilen bir damarı alır ve grefti hazırlar. Greftin bir ucunu stenotik veya tıkalı segmentten önce diğer ucunu da stenotik segmentten sonra bağlayarak tıkalı koroner arter bypass edilir.

Durumunuz izin verirse ve cerrahınız uygun görürse minimal invaziv teknik kullanılabilir. Bu yöntemde göğüs kafeniz tam olarak açılmaz. Bunun yerine göğüs duvarında küçük bir kesi yapılır ve video görüntüleme yöntemleri kullanılarak ameliyat gerçekleştirilir.

Ameliyat tamamlandıktan sonra düzenli yakın izleme için yoğun bakım ünitesine transfer edileceksiniz. Yoğun bakım ünitesinde kaldığınız süre boyunca tüm yaşamsal bulgularınız (kalp hızı, tansiyon, solunum hızı ve diğer yaşamsal belirtiler) yakından izlenecektir. Bu aşamada boğazınıza yerleştirilen bir tüpten nefes alacaksınız.

Yoğun bakımdaki takibiniz bittiğinde hasta odasına taburcu edilirsiniz. Burada birkaç gün izledikten sonra taburcu olacaksınız. Taburcu olmadan önce ilaçlarınızın planlaması ve reçetesi yapılacak ve ameliyat sonrası (işe başlama zamanı, günlük yaşam aktivitelerine katılma, egzersiz ve cinsel yaşam vb.) dikkat etmeniz gereken önerilerde bulunulacaktır.

Taburcu olmadan önce planlanan takip ziyaretleri için cerrahınızı görmelisiniz.

Taburcu olduktan sonra kesi hattınızda sıcaklık ve kızarıklık varsa veya ateşiniz varsa veya ameliyata bağlı olduğunu düşündüğünüz herhangi bir semptomunuz varsa hemen cerrahınızla iletişime geçin.

Sonuçlar

Ameliyat sonuçları genellikle mükemmeldir. Ameliyat çoğu hastada anjina semptomlarını geriler veya tamamen ortadan kaldırır. Semptomlar tekrarlasa da, birçok insan yıllarca asemptomatik kalır. Uzun süreli sonuçlar, ilaçların doktorunuz tarafından belirtildiği şekilde kullanılmasına ve sağlıklı yaşam tarzı önerilerine dikkatle uyulmasına bağlıdır. Sigara içiyorsanız ve ideal vücut ağırlığınızı korumanız ve kan basıncınızı, kan şekerinizi ve kan lipidlerinizi iyi kontrol etmeniz gerekiyorsa sigara içmeyin veya sigarayı bırakmayın. Ayrıca doktorunuzun talimatlarına göre bir kardiyak rehabilitasyon programı başlatmanız gerekebilir. Bu programda KABG ameliyatı sonrası yapmanız gereken egzersizler planlanacaktır.

Takip ziyaretlerine önceden belirlenmiş tarihlerde katılmanız ve her ziyarette yapılan önerilere uymanız sağlığınız açısından çok önemlidir.

REKLAM ALANI
ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.