Dolar 19,1750
Euro 20,7916
Altın 1.214,64
BİST 4.812,93
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Çok Bulutlu
İstanbul
18°C
Çok Bulutlu
Paz 17°C
Pts 17°C
Sal 9°C
Çar 9°C

Aort Kapak Değiştirme Ameliyatı nedir?

Aort kapak değiştirme ameliyatı, aort kapağını değiştirmek için yapılan açık kalp ameliyatıdır. Aort kapağının darlığı ve yetersizliği için ameliyat yapılır.

Aort Kapak Değiştirme Ameliyatı nedir?
REKLAM ALANI
A+
A-
06.06.2021
146
ABONE OL

Aort kapağı, sol ventrikül (ventrikül) ile vücudumuzun ana arteri olan aort arasında bulunan kalp kapağıdır. Oksijence zengin kanın kalpten vücuda pompalanmasıyla açılır, kanın sol kulakçıktan sol karıncığa pompalanmasıyla kapanır.

Aort kapak hastalığınız varsa, ilk aşamada herhangi bir semptomunuz olmayabilir. Ancak hastalık zamanla ilerler ve aşağıdaki belirtilere neden olmaya başlar.

ARA REKLAM ALANI

Muhtemelen bir aort kapak hastalığına işaret eden semptomlar arasında göğüs ağrısı, nefes darlığı (dispne), yorgunluk, baş dönmesi, bilinç kaybı ve bayılma yer alır. Hastalık daha da ilerleyebilir ve olası bir kalp krizinin ardından koroner yetmezliğe neden olabilir.

Aort kapak hastalığı teşhisi konulursa, bu semptomları gidermek ve kalp yetmezliği oluşmasını önlemek için aort kapağınız onarılır veya değiştirilir.

Bu işlem neden yapılır?

Aort kapağı hastalığınız varsa ve aort kapağınız onarılamayacak kadar hasar gördüyse, koroner cerrahınız aort kapak değişimi önerebilir.

Aort kapağındaki darlık, yetersizlik veya doğuştan gelen sorunlar aort kapağının onarılmasına olanak sağlayabilir. Onarım ameliyatının bazı avantajları vardır: Enfeksiyon riski düşüktür ve kan sulandırıcılara olan ihtiyaç daha az olacaktır. Bu nedenle aort kapak hastalığı için ilk cerrahi seçenek olabilir.

Aort kapağının onarımına karar verildiğinde, anüloplasti veya valvüloplasti iki olası seçenektir. Anüloplasti, aort kapağının yapısında bulunan bir halkanın güçlendirilmesi ilkesine dayanır. Bu amaçla aort kapağının doğal halkasına yapay bir halka dikilir. Valvüloplastide aort kapağındaki problemler onarılır.

Kapak tamiri veya değişimi kalp damar cerrahınız tarafından durumunuzun ciddiyetine ve diğer kriterlere göre belirlenecek ve nihai karar hakkında size bilgi verilecektir.

Aort kapak değiştirme kararı bazı kriterlere göre verilir. Doktorunuz bu kriterleri karşılayıp karşılamadığınızı belirlemek için bazı testler ve muayeneler isteyecektir. Aynı zamanda yaşınız ve durumunuzun tipi ve ciddiyeti de dikkate alınacaktır. Ek kalp problemleri varsa, aort kapak replasmanı diğer kalp ameliyatları (koroner arter baypas greftleme, ritim bozukluklarının cerrahi tedavisi vb.) ile kombine edilebilir.

Kalp damar cerrahınıza sorarak ameliyat öncesi detaylı bilgi alabilirsiniz.

Riskler

Aort kapak ameliyatında karşılaşılabilecek riskler şunlardır:

 • Kanama
 • enfeksiyon
 • Kardiyak ritim bozuklukları
 • Ölüm
 • İnme
 • Anesteziye bağlı komplikasyonlar

Modern tıbbın izin verdiği tüm tedbirler risklerin oluşmasını önlemek için alınsa da, risklerin tamamen ortadan kaldırılacağını garanti etmek mümkün değildir.

Uzman cerrahi ekibimiz, komplikasyon riskini en aza indirmek için tüm uygulamaları yapacak ve plastik cerrahlarımız, yukarıda listelenen riskler ve diğer tüm olası komplikasyonlar hakkında sizi ameliyat öncesi bilgilendirecek ve tüm endişelerinizi giderecektir.

Hazırlık

 Doktorunuz durumunuz için en uygun tedavi seçeneğini – onarım veya değiştirme – belirledikten sonra, bir ameliyat geçirip geçiremeyeceğinizi görmek için sağlık durumunuz kontrol edilir. Gerekirse, sizi ameliyata daha iyi hazırlamak için yaşam tarzı değişiklikleri ve diyete başlayacaksınız. Aynı zamanda ameliyatta komplikasyon olasılığını artıracak eşlik eden hastalıklar da tedavi edilir.

Ameliyatın risk oluşturmadığı doğrulandıktan sonra, sigara içiyorsanız sigarayı bırakmanız ve kanama riskini artıran bazı ilaçları bırakmanız istenecektir. Diğer tüm reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, bitkisel ürünler ve takviyeler de sorgulanacak ve bunları almaya devam etmeniz veya bırakmanız konusunda bilgilendirileceksiniz.

Bu hazırlıklar tamamlanıp ameliyat öncesi aşamaya gelindiğinde aşağıdaki işlemler yapılır.

 • Sağlık geçmişinin gözden geçirilmesi
 • Ayrıntılı bir fizik muayene
 • EKG ve Ekokardiyografi ile kalp fonksiyon ve yapılarının değerlendirilmesi
 • Gerekli laboratuvar testleri ve radyoloji çalışmaları
 • Anestezi ile ilgili komplikasyonları en aza indirmek için anestezi uzmanı ve diğer laboratuvar testleri ve radyoloji çalışmaları ile değerlendirme

Ayrıca ameliyattan önce belirli bir zamanda yeme ve içmeyi bırakmanız talimatı verilecek ve planlanan tarihte ameliyat olmak için bu talimata kesinlikle uymalısınız.

Ayrıca ameliyat sonrası dönemi daha iyi yönetebilmek için taburculuk, taburculuk sonrası konaklama ve seyahati bu aşamada planlamak mantıklıdır.

Cerrahi ve erken postoperatif dönem

Aort kapak değiştirme ameliyatı için üç yöntemden biri izlenir;

1. Açık kalp ameliyatı: Cerrahınız göğüs kemiğinize büyük bir kesi yaparak göğüs boşluğunuzu ortaya çıkarır. Kalbiniz durdurulur ve kalp-akciğer makinesi adı verilen bir cihaz, akciğerlerin nefes alma ve kalbin pompalama işlevini üstlenir. Aort kapağı onarılır veya değiştirilir ve daha sonra kesi kapatılarak ameliyat sonlandırılır.

2. Minimal invaziv yöntem: Durumunuz izin veriyorsa ve cerrahınız onaylıyorsa, aort kapağını onarmak veya değiştirmek için göğüs duvarında küçük bir kesi yapılır. Bu yöntem enfeksiyon riskinin düşük olması, hastanede yatış süresinin daha kısa olması ve iyileşmenin daha hızlı olması nedeniyle tercih edilmektedir.

3. Perkütan veya transkateter aort kapak replasmanı: Büyük bir ameliyat geçirecek kadar sağlıklı olmayan hastalarda büyük atardamarlardan birine bir kateter yerleştirilir. Bu kateterden geçirilen yapay aort kapağı, hastalıklı aort kapağını değiştirmek için kullanılır. Veya kateteri doğrudan kalbe ilerletmek için göğüs kafesinde küçük bir kesi yapılır. Bu işlem için iyi bir aday olup olmadığınıza doktorunuz karar verecektir.

Kapak değiştirme ameliyatları için üç tip kapak kullanılabilir: biyolojik kapak, homogreft kapak ve mekanik kapak. Bu konuda cerrahınıza her kapak tipinin detaylarını, üstün ve yetersiz özelliklerini sorabilirsiniz.

Aort kapak değiştirme ameliyatı genel analjezi altında gerçekleştirilir. Bu, ameliyat sırasında ağrı hissetmeyeceğiniz anlamına gelir. Genellikle yaklaşık birkaç saat sürer.

Açık kalp ameliyatı yapılırsa göğüs kemiğiniz yakınlaştırılarak teller ile kapatılır ve göğsünüzdeki yaralar emilebilir dikişlerle kapatılır.

Ameliyat tamamlandıktan sonra düzenli yakın izleme için yoğun bakım ünitesine transfer edileceksiniz. Yoğun bakım ünitesinde kaldığınız süre boyunca tüm yaşamsal bulgularınız (kalp hızı, tansiyon, solunum hızı ve diğer yaşamsal belirtiler) yakından izlenecektir. Bu aşamada boğazınıza yerleştirilen bir tüpten nefes alacaksınız.

Yoğun bakımdaki takibiniz bittiğinde hasta odasına taburcu edilirsiniz. Burada birkaç gün izledikten sonra taburcu olacaksınız. Taburcu olmadan önce ilaçlarınızın planlaması ve reçetesi yapılacak ve ameliyat sonrası (işe başlama zamanı, günlük yaşam aktivitelerine katılma, egzersiz ve cinsel yaşam vb.) dikkat etmeniz gereken önerilerde bulunulacaktır.

Taburcu olmadan önce planlanan takip ziyaretleri için cerrahınızı görmelisiniz.

Taburcu olduktan sonra kesi hattınızda sıcaklık ve kızarıklık varsa veya ateşiniz varsa veya ameliyata bağlı olduğunu düşündüğünüz herhangi bir semptomunuz varsa hemen cerrahınızla iletişime geçin.

Sonuçlar

Aort kapağı onarımı veya değiştirilmesi büyük bir ameliyattır. Ameliyattan sonra rutin günlük yaşam aktivitelerine katılmak için biraz zamana ihtiyacınız olacak. Ameliyattan sonra ne zaman iş ve sosyal hayatınıza devam etmeye hazır olacağınız konusunda doktorunuz sizi bilgilendirecektir.

Ancak bunun zaman alacağını ve bazı önlemler gerektireceğini her zaman hatırlamalısınız.

Uzun süreli sonuçlar, ilaçların doktorunuz tarafından belirtildiği şekilde kullanılmasına ve sağlıklı yaşam tarzı önerilerine dikkatle uyulmasına bağlıdır. Sigara içiyorsanız ve ideal vücut ağırlığınızı korumanız ve kan basıncınızı, kan şekerinizi ve kan lipidlerinizi iyi kontrol etmeniz gerekiyorsa sigara içmeyin veya sigarayı bırakmayın. Ayrıca doktorunuzun talimatlarına göre bir kardiyak rehabilitasyon programı başlatmanız gerekebilir. Bu programda kapak değişimi veya onarım ameliyatı sonrasında yapmanız gereken egzersizler planlanacaktır.

Takip ziyaretlerine önceden planlanmış tarihlerde katılmanız ve her ziyarette yapılan önerilere uymanız sağlığınız açısından çok önemlidir.

REKLAM ALANI
ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.