Dolar 28,9470
Euro 31,8401
Altın 1.901,69
BİST 8.071,06
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15°C
Az Bulutlu
İstanbul
15°C
Az Bulutlu
Per 20°C
Cum 19°C
Cts 19°C
Paz 15°C

Ağız Cerrahisi ve İmplantlar hakkında

Kötü konumlanmış yirmi yaş dişleri enfeksiyonlar için bir odak noktası oluşturur. Bu enfeksiyonlar kendilerini herhangi bir zamanda ağrı ve şişlik şeklinde gösterebilirler. 

Ağız Cerrahisi ve İmplantlar hakkında
REKLAM ALANI
A+
A-
05.06.2021
203
ABONE OL

Çene Cerrahisinde Hangi Ameliyatlar Yapılır?

 • Apse ve kist operasyonları
 • Bilgelik diş çekimi 
 • implant operasyonları
 • Çene operasyonları
 • Diş çekimi

Kist Ameliyatları (Apikal Rezeksiyon) Hangi Durumlarda Yapılır?

 

ARA REKLAM ALANI
 • Diş kökünün çok eğri veya tıkalı olduğu ve kanal tedavisinin yapılamadığı durumlar,
 • Tedavi sırasında kanal aletinin kırıldığı ve çıkarılması gereken durumlarda,
 • Dişte kalıcı olmayan bir restorasyon (porselen gibi) nedeniyle kanal tedavisi yapılamayan durumlarda,
 • Dişlerin kök ucunda kist veya kronik apse varsa,
 • Kanal tedavisine rağmen hastanın ağrılarının devam ettiği durumlarda,
 • Kök ucunun 1/3’ünün kemik içinde kırıldığı durumlar,

Kötü konumlanmış bir yirmilik diş, rahatsızlığa neden olmamasına rağmen neden çekilmelidir?

Kötü konumlanmış yirmi yaş dişleri enfeksiyonlar için bir odak noktası oluşturur. Bu enfeksiyonlar kendilerini herhangi bir zamanda ağrı ve şişlik şeklinde gösterebilirler. 

 • Yirmi yaş dişlerinin fırçalama ve diş ipi ile temizlenmesi zordur. Bakteriler ve yiyecek parçacıkları bu bölgede toplanır ve diş çürümesine yol açar, bu da dolgular ile düzeltilmezse hemen enfeksiyonlara neden olur.
 • Bu bölgede biriken bakteri ve yiyecek parçacıkları ağız kokusuna neden olur.
 • Diş eti altına gömülü olarak anormal konumlanmış dişler, diğer dişlerin birbirine sıkışmasına ve yeniden konumlanmasına neden olarak dişlerde şekil bozukluğuna yol açar.
 • Ayrıca gömülü bir dişi kaplayan diş etlerinin altında biriken bakteriler enfeksiyonlara yol açar.

Akut enfeksiyon durumunda yirmilik diş çekilir mi?

Hayır, genellikle değil. Enfekte bir diş çekilirse enfeksiyon bölgeye yayılabilir ve yaranın iyileşmesini uzatabilir. Enfeksiyon, lokal ağız hijyeni, antibiyotik kullanımı ve bazı durumlarda karşıt yirmilik dişin çekilmesi yoluyla kontrol altına alınabilir.

Ameliyat sonrası bakım nasıl yapılmalıdır?

 

 • Ameliyat edilen bölge tahriş edilmemelidir; aksi takdirde ağrı, enfeksiyon ve/veya kanama meydana gelebilir.
 • İlk 24 saat ameliyat edilen tarafla çiğneme yapılmamalıdır. 
 • İlk 24 saat sigara içilmemelidir. Sigaranın içinde bulunan kimyasallar kanamayı artıracak ve iyileşmeyi bozacaktır.   
 • İlk 24 saat tükürme yok. Aksi takdirde kanama artar ve pıhtılar yer değiştirebilir.
 • Pıhtılaşmanın başlaması için vatkalar ağızda yarım saat bekletilmelidir.
 • Ameliyattan sonra bölgeye soğuk kompres (buz) uygulanarak dolaşım yavaşlatılabilir ve yüzdeki şişlik önlenebilir. Uygulama şu şekilde olmalıdır: 2-3 dakika soğuk kompres uygulaması – 2-3 dakika dinlenme – 2-3 dakika soğuk kompres vb. 48 saat boyunca uygulanmalıdır.
 • 24 saat sonra gargara ve fırçalamaya devam edilmelidir.
 • İlk 48 saatten sonra şişlik oluşmuşsa, kan akışını veya dolaşımını artırmak ve şişliği azaltmak için bölgeye ısı uygulanabilir.
 • Diş hekimi tarafından reçete edilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.

Yirmilik dişler hangi durumlarda çekilmeli?

Ağızda en son çıkan dişler üçüncü azı dişleridir. Genellikle 17 ile 25 yaşları arasında patlamaya başlarlar; 20’li yaşlarda çıktıkları için genellikle “yirmi dişler” olarak anılırlar. Bazı kişilerde yirmi yaş dişleri doğuştan oluşmayabilir ve bu nedenle asla çıkmayabilir. Doğru pozisyonda çıkarlarsa ve çevre dokulara zarar vermezlerse, dişe dokunulmadan bırakılmasının olumsuz sonuçları yoktur. Ancak bazı durumlarda bu dişler oluşmasına rağmen sürmez ve gömülü kalır. Kötü konumlanmış ve çene kemiğine kaynaşmış bir dişin neden olabileceği hasar göz önüne alınarak çekime karar verilebilir. Diş kemerlerinin dar olduğu durumlarda, diş eti ve diğer komşu dişler yirmi yaş dişlerinin sürmesini engelleyebilir.

İmplant nedir ve hangi durumlarda yapılmalıdır?

 

Bir diş kaybolduğunda, onu değiştirmenin bir yolu implant tedavisidir. İmplant, dişsiz bölgenin çene kemiğine cerrahi olarak köklenen ve diş kökünün yerini alan titanyumdan yapılmış bir vidadır. Biyolojik olarak kemikle kaynaştıktan sonra porselen diş ile kapatılır. Görünüm ve çiğneme hissi açısından en doğal protez seçeneğidir. Hastaya sağladığı avantajlar nedeniyle implantlar son yıllarda en popüler tedavi şekli haline gelmiştir. Tek diş yokluğundan çoklu diş yokluğuna kadar uzanan implantlar, komşu dişlere dokunmadan sabit protez olarak kullanılabildiği gibi hareketli protez kullanan hastalarda sabit veya implant destekli hareketli protez şeklinde de kullanılabilir.

İmplant tedavisinin avantajları nelerdir?

İmplant tedavisi oldukça kullanıcı dostu, konforlu, güvenilir, estetik ve hasta açısından oldukça kabul edilebilir bir tedavi yöntemidir. İmplantların üzerine yapılan porselen protezler, gerçek dişleri değiştirirken doğal ve estetik bir görünüm sağlar. Eksik dişler doldurulurken diğer sağlıklı dişlerin bozulmadan kalması bir avantajdır. Diğer tüm protezlere göre çok daha uzun ömürlüdürler. Bugüne kadar, bir hastanın implant tedavisi gördüğü ve bir implantın 41 yıl boyunca başarıyla monte edildiği durumlar olmuştur. Ayrıca hastanın özgüveni arttıkça diş eksikliğinin getirdiği olumsuz psikolojik etkiler de ortadan kalkar.

İmplant tedavisi uzun ömürlü müdür?

Dental implantların tarihi 1800’lerin başlarına kadar uzanmaktadır. Bugün 35-40 yıllık, klinik geçmişi olan mükemmele yakın implantlar hala mevcuttur. Uygun seçilen implantlar uygun bir durumda doğru şekilde takılırsa ve hasta ağız hijyenine gereken özeni gösterirse implantlar ağızda çok uzun süre takılı kalır ve herhangi bir sorun çıkarmaz.

İmplantlar tüm hastalarda kullanılabilir mi? 

İmplantlar genel sağlık durumu iyi olan tüm hastalarda kullanılabilir. Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant tedavisine engel olacak bir üst yaş sınırı yoktur. Sadece kemik gelişimi tamamlanmamış hastalarda implant tedavisi uygun olmayabilir. 

İmplant vidaları belirli bir kalınlığa ve genişliğe sahiptir. Bu nedenle implantın takılacağı çene kemiğinin implantlara uygun yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekir. Kemiğin kalitesi de belirleyici bir faktördür; çok sert veya çok yumuşak kemikler implantın başarısını olumsuz etkileyebilir. Bunların dışında diş etleri ve komşu anatomik yapılar da implant tedavilerinde önemli faktörlerdir. 

İmplantlar hangi durumlarda kullanılabilir?

İster tek diş ister birden fazla diş eksikliği olsun, implantın monte edileceği yeterli kemik olduğu sürece implant yapılabilir. Bu noktada önemli olan, kemiğin genişliği ve yüksekliği kadar komşu dişlere ve anatomik yapılara olan mesafesidir. Bu amaçla radyografi veya bilgisayarlı tomografi kemiğin durumunu doğru bir şekilde belirleyebilir. 

İmplant işlemi ağrılı mıdır?

Tüm dental işlemlerde olduğu gibi implant tedavisi öncesinde uygun anestezi yöntemi uygulanmışsa hasta ağrı hissetmeyecektir. Hastaların lokal anestezik korkusunun olabileceği veya aşırı öğürme refleksi olan kişilerde implant tedavisi genel anestezi altında da yapılabilir. İşlem sonrasında diş çekimine benzer hafif ağrılar hissedilebilir. Genellikle implant tedavisinin akşamı hissedilen bu hafif rahatsızlık, standart ağrı kesicilerle tedavi edilebilir.

Toplam tedavi ne kadar sürer?

İmplant tedavisi iki aşamada gerçekleştirilir. Takılacak implant sayısına göre değişen implantların montaj aşaması her implant için yaklaşık on dakika sürer. Bu hastanın diş ve kemik yapısına göre değişiklik gösterebilir. İkinci aşama olan protez aşaması, implantların takılmasından yaklaşık 2-3 ay sonra gerçekleşir. Bu süre aynı zamanda tedavinin toplam süresidir. Bu dönemde kullanılan geçici protezler estetik ve işlevsellik açısından herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. 

İmplantlar yerleştirildikten ne kadar süre sonra protez takılabilir? 

İmplantların kemikle tam kaynaşması (osseointegrasyon) için gereken süre yaklaşık 2-3 aydır. Bu süre zarfında implantlara uygulanan baskı miktarı minimumda tutulmalıdır. İmplantların üzerine aşırı basınç uygulanmamak kaydıyla iyileşme süresi boyunca geçici protez kullanılabilir. İmplantlar çene kemiği ile tamamen kaynaştıktan sonra kalıcı protez takılabilir. 

Eksik her diş ayrı bir implant gerektirir mi?

Hayır, genellikle değil. 2’den fazla dişin olmadığı durumlarda implantlar arasında boşluk bırakılarak dişsiz bölgeye köprü protezi yerleştirmek için buna göre planlama yapılabilir. 

İmplant kemikle kaynaşmazsa ne olur?

İmplantların düzgün bir şekilde monte edilmesi şartıyla, bunun olma ihtimali yok denecek kadar azdır. Başarısızlık olasılığı yaklaşık %1-2’dir. Bu tür başarısızlıklar genellikle implantın takılmasını takip eden ilk 3 ay içinde kendini gösterir. Bu gibi durumlarda diş çekimi kadar basit bir işlemle implant çıkarılır ve kemik çok fazla hasar görmemişse biraz daha kalın bir implant takılabilir. Kemik çok bozulmuşsa, kemik iyileştikten sonra yeni bir implant takılabilir veya alternatif olarak klasik protez seçenekleri de düşünülebilir. 

İmplant tedavileri nerede ve nasıl yapılır?

İmplant tedavileri multidisipliner çalışma ile gerçekleştirilir. Bu, implantları çene kemiğine monte edecek çene cerrahı, implantların üzerine yerleştirilecek protezi yapacak protez uzmanı ve tedavi tamamlandıktan sonra diş etlerinin uyum ve sağlığını izleyecek periodontistten oluşur. tamamlandı. Böyle bir işlemin karmaşık bir tıp merkezinde yapılması özellikle hastanın sağlığı açısından önemlidir. Bu tedavi boyunca, hastanın genel sağlık durumunun ayrıntılı bir şekilde incelenmesi ve/veya implant uygulanan bölgenin bazı bulgularla birlikte incelenmesi gerekebilir. Bunun dışında, kemiğin durumunu analiz etmek için panoramik film veya dental koni ışınlı bilgisayarlı tomografi kullanılabilir.   

İmplant tedavisinin avantajları nelerdir?

Alt çenede dişleri olmayan ve hareketli protez kullanan hastalar sıklıkla protezin sürekli hareket etmesinden kaynaklanan ağrı ve çiğneme güçlüğünden şikayet ederler. Protezi destekleyen kemik dokusu yıprandığı için bu şikayet zamanla daha da kötüleşir. Bu durumda implant tedavisi sadece şikayetleri değil aynı zamanda kemiğin aşınmasını da durdurur. 

Alt veya üst çenede dişlerinin bir kısmını kaybetmiş hastalarda eksik dişler kancalı hareketli protez veya varsa köprü protezi ile kapatılabilir. Sonuçta hareketli protez kullanımının zorluğu ve köprü protezi takılırken sağlıklı dişlerin kesilmesi ihtiyacı hastalar için olumsuz durumlardır. Bu gibi durumlarda implant tedavisi sabit protez ile yapılacağı için yukarıda bahsedilen olumsuzluklar ortadan kalkmaktadır. 

Sadece bir dişini kaybetmiş hastalarda klasik tedavi yöntemi sadece bir dişi restore etmek amacıyla en az iki komşu dişin kesilmesidir. Bu gibi durumlarda tek bir implant komşu dişleri kesme ihtiyacını ortadan kaldıracaktır. Böylelikle daha estetik ve fonksiyonel bir protez uygulanmış olacaktır.  

İmplantın başarısız olma ihtimali var mı?

İmplantlarda başarısızlık ihtimali yaklaşık %1-2’dir. İmplant tedavisi öncesi hastanın genel sağlık durumunun öğrenilmesi önemlidir. Bazı hastalıklarda (şeker hastalığı gibi) implant tedavisinden kaçınmak en iyisidir. Ayrıca sigara içen veya ağız hijyenine gereken özeni göstermeyen hastalarda implantların başarı şansı daha düşüktür. Bununla birlikte implantın uygulanacağı alan çok dikkatli değerlendirilmelidir. Kemik miktarı, kalitesi, anatomik yapılara komşuluğu gibi birçok durumun dikkate alınması gerekir. İmplant tedavisinde dikkatli bir çalışma yapılırsa ve hasta gerekli özeni gösterirse implantlar ağızda çok uzun süre takılı kalır ve herhangi bir sorun çıkarmaz. 

İmplantlar kansere neden olur mu?

Ne yazık ki halk arasında böyle bir yanlış anlama var. Bununla birlikte, bugüne kadar hiçbir bilimsel araştırma, implantların kansere yol açabileceğine dair herhangi bir kanıt önermemiştir.

REKLAM ALANI
ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.